OPIS IMPREZY

 CHAMPIONMAN DUATHLON logo 2019_1

ChampionMan Duathlon Czempiń 2019

Mistrzostwa Polski w duathlonie na Dystansie Średnim

Czempiń „pisze” historię

11.05.2019 roku będzie historyczną datą nie tylko dla miasta Czempinia ale także dla całego Polskiego multisportu. Pierwszy raz bowiem w historii, odbędą się w Polsce Mistrzostwa w duathlonie na Dystansie Średnim (wcześniej przez nas – organizatorów nazywanym Długim) w konwencji bez draftingu (zakaz jazdy na etapie rowerowym w grupie). Co ważne mistrzostwa odbywać się będą zarówno w klasyfikacji Pro Elity, młodzieżowców U23 ale także wśród amatorów, gdzie będzie prowadzona klasyfikacja wiekowa co 5 lat. Oczywiście nie zabraknie także lokalnych kategorii w których wyłonieni zostaną Mistrzowie i Mistrzynie Powiatu Kościańskiego oraz Gminy Czempiń.

Organizacja Mistrzostw Polski na dystansie 10-60-10 na stałe zapisze Czempiń jako miasto gospodarza pierwszych historycznych zawodów mistrzowskich na tym dystansie.

To także odwołanie się do historii duathlonu w ogóle, ponieważ właśnie na podobnym dystansie odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w duathlonie, które miały miejsce w Stanach Zjednoczonych w 1990 roku, w Palm Springs,wówczas było to 10km -62km- 10 km . Zwyciężył w nich Amerykanin Keny Sousa – pierwsza wielka gwiazda wśród multisportowców.

Droga Championmana do mistrzostw Polski tak naprawdę zaczęła się już przed pierwszą edycją w 2016 roku.  Wówczas organizując zawody w Czempiniu mieliśmy w głowach  taki plan.

Po trzech niezwykle udanych edycjach kiedy to czempińska impreza stała się wręcz kultowa wśród zawodników, wspólnie z Burmistrzem Gminy Czempiń Konradem Malickim podjęliśmy decyzję o ubieganie się o organizacje Mistrzostw Polski w ogłoszonym przez Polski Związek Triathlonu w listopadzie 2018 r. konkursie .

ChampionMan Duathlon Czempiń 2019 to oczywiście nie tylko mistrzostwa Polski na Dystansie Średnim, to tradycyjnie także  Sprint (5km biegu-20km biegu-2,5km biegu) i zawody duathlonowe dla dzieci Coccodrillo ChampionKids Duathlon.

O popularności imprezy może świadczyć fakt, że w tym roku, na dwa tygodnie od uruchomienia zapisów z 900 przygotowanych pakietów na edycje 2019, rozeszła się już połowa.

Czempiń koronowaną stolicą Polskiego duathlonu

Największy festiwal duathlonu w Polsce i jeden z większych w Europie

Przyznanie organizacji Mistrzostw Polski na najdłuższym szosowym duathlonie  w Polsce jest przypieczętowaniem kilku lat ciężkiej pracy przy organizacji zawodów. Od ubiegłego roku Czempiń nazywany był duathlonową stolica Polski. Teraz można śmiało powiedzieć że Czempiń został koronowany do tego tytułu.

ChampionMan Duathlon Czempiń od początku jest wyjątkowy na polskiej scenie multisportowej. W roku 2016 w Czempiniu po raz pierwszy w naszym kraju, zorganizowaliśmy zawody duathlonowe na dystansie 10km bieg-60km rower-10km bieg , w konwencji bez draftingu . Dodatkowo został rozegrany dystans Sprint (5km bieg-20 km rower-2,5 km bieg) .Wówczas w obu dystansach wystartowało prawie 400 osób. Liczba ta była imponująca w porównaniu z innymi, szosowymi duathlonami organizowanymi wówczas w Polsce. Do współpracy zaprosiliśmy legendę polskiego triathlonu –Jerzego Górskiego,  który jest z nami do dziś, wspiera nas organizacyjnie i wita na mecie każdego Championmana. 

Rok 2017 przyniósł dalszy rozwój imprezy i stała się ona wręcz kultowa w środowisku sportowym. Zawody odniosły ogromny sukces i potwierdziły, że  Championman jest bardzo popularny  wśród zawodników z całej Polski. Jak się okazało były to największe zawody duathlonowe jakie dotychczas odbyły się w Polsce i jedne z większych w Europie. Łącznie w zawodach dla dorosłych i dzieci wystartowało prawie 900 osób !

W roku 2018 Championman ugruntował pozycje największego i najlepiej zorganizowanego dutahlonu w Polsce, a 1200 osób które wystartowało w zawodach dla dorosłych i dzieci plasuje Championmana wśród największych imprez duathlonowych na świecie przewyższając liczebnością uczestników, większość tak prestiżowych zawodów duathlonowych, jakim są zawody z serii POWERMAN, czyli duathlonowego odpowiednika Ironmana w triathlonie. Mimo dużej ilości zawodników udało się zachować piknikową i rodzinną atmosferę zawodów z wieloma atrakcjami dodatkowymi: koncerty miejscowych wykonawców, projekcja filmu „ Najlepszy” i spotkanie z Jerzym Górskim. Expo, Koncert zespołu Luxtorpeda.

Championman to święto sportowe nie tylko dorosłych, ale także dla dzieci. Zawody duathlonowe Coccodrillo ChampionKids które odbywają się zawsze w przeddzień zawodów głównych to istny fenomen. Już od pierwszej edycji zaplanowaliśmy, że zawsze przy Champiomanie będą zawody dla dzieci , ale w klasycznym duathlonie a nie w formie np. tylko biegu. Wspólnie z naszym przyjacielem zaprojektowaliśmy takie stojaki do strefy zmian , których wysokość jest regulowana i dopasowujemy ją do dziecięcych kategorii . Coccodrillo ChampionKids Duathlon jest naszą dumą  – 350 pakietów na te zawody w ub. roku rozeszło się w 72 h! 

Jak co roku będziemy prowadzić też akcję charytatywną, a na zakończenie zawodów planowany jest koncert.

 Mistrzostwa Polski. Prestiż, wyzwanie, możliwości

Organizacja Mistrzostw Polski to zaszczyt ale też duże organizacyjne wyzwanie. Do Czempinia przyjedzie cała Polska czołówka zawodników multisportowych i najlepsi w Polsce amatorzy.

Trzy edycje Championman Duathlon Czempiń udowodniły, że pasją i ciężką pracą można stworzyć markę rozpoznawalną w całym kraju, z którą utożsamiają się nie tylko zwodnicy czy firmy wspierające Championmana ale przede wszystkim mieszkańcy miasta i okolic. Legendarne są już nasze strefy kibica w sołectwach przez które przejeżdżają zawodnicy na etapie rowerowym.

ChampionMan Duathlon Czempiń pokazał jak można z zawodów sportowych stworzyć wizytówkę miasta, które m.in. dzięki temu zyskało miano miasta nowoczesnego, prężnego, dbającego o rozwój lokalnej społeczności i gospodarki. Czempińskie zawody doskonale wpisują się w strategię rozwoju miasta które postawiło na zrównoważony konsekwentny rozwój na wielu płaszczyznach.

Mistrzostwa Polski podczas Championman Duathlon Czempiń 2019 będzie doskonałą okazją do prezentacji walorów turystycznych Gminy Czempiń i całego Powiatu Kościańskiego, który już zaczyna słynąć z doskonałych warunków do uprawiania sportów: liczne nowe ścieżki rowerowe i biegowe, dostępność akwenów wodnych.

Championman Duathlon Czempiń to  doskonała okazja do prezentacji  lokalnych przedsiębiorstw ale także firm o zasięgu światowym. Od początku zawody Championman wspierają firmy mające swoje siedziby w naszym regionie Folplast, Coccodrillo,Trans-Pol, Kom-Eco, Nodon, Top Farms, Silva, Green Bike, Maja Plus ale także firmy o zasięgu krajowym czy światowym: Pol-Car, PSB Mrówka, High5, Topigs Norswin, Decathlon, Mlekovita. 

Zapraszamy wszystkich zawodników do udziału a kibiców do aktywnego uczestnictwa w czwartej edycji Championman Duathlon Czempiń 2019.

Izabela i Piotr Lisieccy PonoKai Sport & Event

Konrad Malicki Burmistrz Gminy Czempiń

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NASZYCH ZAWODACH

ChampionMan Duathlon Czempiń