facebook youtube instagram

O DUATHLONIE SŁÓW KILKA….

Czym jest Duathlon

Duathlon jest jedną z odmian zawodów multi sportowych i wywodzi się z Triathlonu. Jest dyscypliną która łączy dwa rodzaje aktywności fizycznej: bieganie oraz jazdę rowerem. Duathlon występuje zarówno w odmianie szosowej jak i w terenie tzw. cros duathlony. Tak samo jak w triathlonie (pływanie-rower-bieg), zawodnicy w czasie wyścigu przechodzą bezpośrednio z jednej konkurencji do drugiej, a czas zmiany jest wliczany do końcowego czasu zawodów.

Trochę historii

Duathlon jest stosunkowo młodą dyscypliną, której początki miały miejsce w latach 80 tych poprzedniego stulecia.Pierwsze oficjalne zawody odbyły się w USA w 1985 r.Pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się także w Stanach Zjednoczonych w 1990 roku, w Palm Springs,na dystansie 10km -62km- 10 km . Zwyciężył w nich Amerykanin KenySousa – pierwsza wielka gwiazda wśród duathlonistów i multi sportowców. Za kolebkę duathlonu w Europie uchodzi szwajcarskie miasteczko Zofingen gdzie w 1989 roku zorganizowano zawody pod nazwą Zofingen Run&Bike na dystansie:2,5 km biegu, 120 km jazdy na rowerze i 30,5 km biegu, które wygrał Niemiec Andreas Rudolph i Szwajcarka Hermine Haas .W 1990 roku, 30 września odbyły się w Zofingen, pierwsze Mistrzostwa Europy w Duathlonie na dystansie: 5-30-5. Zwyciężyli reprezentanci Holandii:Mark Koks i TheaSybesma. W latach 90tych duathlon był bardzo popularny i rozwijał się równolegle z triathlonem.Ciekawostką jest, że w 1993 roku PowermanZofingen miał nawet wyższą pulę nagród, niż Mistrzostwa Świata w triathlonie na dystansie Ironman na Hawajach. Decyzja MKOl o włączeniu triathlonu do programu igrzysk olimpijskich sprawiła, że duathlon zaczął rozwijać się wolniej. Mimo to, że nie jest dyscypliną olimpijską to i tak jest nadal bardzo popularny zwłaszcza w USA i w Europie zachodniej, a także w Azji, zwłaszcza na Filipinach i w Malezji. Ostatnie zawody Powerman Malezja w marcu 2016 roku ustanowiły rekord organizacji Powerman pod względem frekwencji. Na dwóch dystansach wystartowało ok 2700 zawodników z całego świata.

PowermanZofingen

W roku 1992 nastąpiła zmiana nazwy z poprzedniej „ZofingenRun&Bike” na Powerman dla mężczyzn i Powerwoman dla kobiet w późniejszych latach zawody w Zofingen nosiły już nazwę Powerman i stały się dla duathlonistów tym czym dla triathlonistów Ironman na Hawajach. Popularnośc zawodów Powerman rosła i do dzisiaj rozgrywane są zawody tej organizacji na całym świecie, a finał i mistrzostwa świata odbywają się zawsze we wrześniu w Zofingen. Kryteria które łączą duathlony organizowane przez organizację Powerman to zawody na długich dystansach, zakaz draftingu, bardzo dobra organizacja i duża pula nagród finansowych.

Przez lata do Zofingen przyjeżdżały największe sławy triathlonu i duathlonu: wspomniany wcześniej KenySousa, Scott Molina, Jurgen Zack czy Mark Allen- sześciokrotny zwycięzca Ironmana na Hawajach, który o zawodach w Zofingen powiedział, że to najcięższe zawody w których brał udział.Wśród kobiet w 1991 roku w Zofingen zwyciężyła Paula Newby- Fraser najbardziej utytułowana zawodniczka w historii triathlonu na dystansie Ironman, ośmiokrotna mistrzyni świata na Hawajach. To w Zofingen swoją karierę zaczynała NataschaBadmann, która trzy razy tu wygrywała, a także sześć razy zdobywała Mistrzostwo Świata w triathlonie na dystansie Ironman na Hawajach. Najbardziej jednak utytułowanymi sportowcami, którzy podbili PowermanZofingen są : Szwajcar Olivier Bernhard( 8 wygranych) i WęgierkaEricaCsomor ( 7 wygranych z rzędu !!)

Dystanse promowane przez organizację Powerman (I.P.A. International PowermanAssociation) możemy podzielić na:

  • Powerman Sprint 5km bieg- 30km rower-5km bieg
  • PowermanClasic10km bieg- 60km rower-10km bieg
  • Powerman Ultra 10km bieg-120km rower-20 km bieg

i mistrzostwa świata PowermanZofingen

  • 10km bieg-150km rower-30km bieg
  • 10km bieg-50km rower-5km bieg

Natomiast dystanse spotykane w duathlonie, ale rozgrywane z zachowaniem draftingu (dozwolona jazda w grupie na etapie kolarskim) to:

  • 10km bieg-40 km rower-5km bieg
  • 5km bieg- 20 km rower-2,5km bieg

Duathlon w Polsce

2 maja 1991 r. w Głogowie, z inicjatywy Jerzego Górskiego odbywają się po raz pierwszy w Polsce: Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski w duathlonie. Później Jerzy Górski organizuje już nie tylko zawody o randze mistrzostw kraju, ale także Puchar Europy i Mistrzostwa Europy (1997 rok). Działalność Jerzego Górskiego bardzo wpływa na popularność duathlonu w naszym kraju. W latach 90-tych odbywa się po kilkanaście zawodów rocznie. Rozgrywane są Mistrzostwa Polski i Puchar Polski.

W latach 90-tych i na początku tego stulecia najbardziej utytułowanym Polskim duathlonistą był Marek Kalwat wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w duathlonie i triathlonie. Reprezentant Polski w mistrzostwach i pucharach świata oraz Europy w triathlonie i duathlonie. Ze sztafetą duathlonową (M.K alwat, J. Łazarowicz i M. Urbański.) w 1999 roku zdobył srebrny medal mistrzostw Europy.Był mistrzem Świata i Europy weteranów. W 1998 roku zajął 26 miejsce w Powerman Zofingen. Z Polaków którzy startowali w zawodach serii Powerman warto wymienić takie nazwiska jak:Tomasz Brett, Cezary Figurski , Dariusz Szarmach czy Ireneusz Korfini, który w 1999 roku zajął 23 miejsce w PowermanZofingen

Do czołówki Polskich zawodników w duathlonie w tamtym okresie należeli oprócz wspomnianych powyżej Artur Osicki medalista mistrzostw Europy w Duathlonie, Bogumił Głuszkowski, Jarosław Łazarowicz, Ewa Dederko.

Bardzo duże sukcesy w duathlonie odnosiła,obecnie jedna z naszych najlepszych triathlonistek, olimpijka Agnieszka Jerzyk, która w 2007 roku zdobyła srebrny medal Mistrzostw Świata Juniorów, w 2008 roku złoty medal Mistrzostw Świata U23, a rok później w 2009 roku Mistrzostwo Europy Elite.

Silne ośrodki Polskiego duathlonu to wspomniany Głogów ale także Lubań, Czarnków, Łowicz później także Toruń, Koło i Częstochowa. W 2016 roku na mapie Polskiego Duathlonu Pojawił się Czempiń gdzie po raz pierwszy w historii zorganizowano zawody na dystansie 10km bieg-60km na rowerze-10km bieg. Więcej o zawodach ChampionManDuathlon Czempiń w zakładce opis imprezy.

created by e-studio17.pl | all rights reserved!